2012. december 28., péntek

New York - Part 2


Liberty City, 2. Rész



Korábban ígértem, hogy New Yorkról még bővebben fogok mesélni. Nagyon sok mindent kihagytam az első részből, de ennek ellenére is nagyon hosszúra sikeredett. Szóval most egy kicsit vissza fogom magamat a látványosságokat illetően!

“New York is the only real city-city.” Truman Capote


6. Szabadság-szobor, Ellis Island

Az előző részből kimaradt a város jelképe, ezért most ezzel is kezdem. Ez több, mint egy emlékmű, ez a szabadság, önmegvalósítás jelképe. Nemhiába mernek az amerikaiak ekkorákat álmodni. Egy-két motiváló idézet arra, hogy merjünk kilépni a megszokott környezetünkből, és legyünk bennünk bátorság a változtatásra:

If I can go that distance, you see, and that bell rings and I'm still standin', I'm gonna know for the first time in my life, see, that I weren't just another bum from the neighborhood.
Rocky


Chris Gardner: 
Hey, don't ever let somebody tell you you can't do something. Not even me. All right?
Christopher Jr.: All right.
Chris Gardner: You got a dream, you gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it. Period.
The Pursuit of Happiness


Sajnos most le volt zárva a sziget Sandy miatt, ezért jelenleg nem lehet Liberty Island-re lépni. Viszont a kompokkal körbe lehet kerülni mind Liberty Island-et, mind Ellis Island-et. Ha már komp. Ha megelégszünk a Szabadság szobor távoli látványával, akkor a Staten Island-re járó komppal is megnézhetjük azt, és ezzel több legyet ütünk egycsapásra, mivel ez olcsóbb, és a szobort is látjuk miközben  Staten Islandre megyünk.
A Szabadság szoborral  kapcsolatban azt tanácsolnám, hogy ha fel akarunk menni rá, akkor időben  vegyünk jegyet, mert a szobor tetejébe - a fejbe - csak korlátozott számban adnak ki jegyet (ha emlékezetem nem csal akkor kb. napi 340 db jegyet). Viszont, ha a szobor talpához akarunk felmenni, oda korlátlan számú jegyet értékesítenek. Ezzel a jeggyel betekintést nyerhetünk a közel 100 méteres szobor belsejében lévő múzeum emléktárgyai közé. Ajánom az Audio Guided tourt, ami során a szobor történetét megismerhetjük attól a pillanattól kezdve, hogy Franciaország az Egyesült  államoknak ajándékozta a függetlenségük kivívásának 100. évfordulójára.


Ha a hivatalos Statue Ferry-t választjuk a Szabadság szobor meglátogatására, akkor Liberty Islnad után a következő megállónk Ellis Island lesz. Ez a sziget a 20. század elejéig működött, mint „Bevándorlási Központ”. Az épületben ma is fel lehet keresni az archív dokumentumokat, fényképeket a régi bevándorlókról. Sőt, az adatbázishoz is hozzá lehet férni, aki szeretné felkeresni a bevándorló őseinek anyagait.



7. Lower Manhattan: a pénzügyi negyed


Ha már közgazdászok vagyunk, akkor ezt a negyedet semmiképpen sem hagyhatjuk ki. Előnye, hogy a látványosságok egy tömbnyi sugarú körben találhatóak. A Wall Street. A Bowling Park, a híres Bika szoborral. A Battery Park – régi erőd romjaival. A Trinity Church.

Ha csak fel akarnám sorolni, akkor elég lenne a fenti bekezdést leírnom. De ez nem adná át az élményt.  Szóval a Wall Street. A nyolc tömb hosszúságú kelet-nyugati irányban futó utca nyugati végén - a Broadwayhez közel - találjuk a nevezetességeket, mint a New York Stock Exchange-t, vagy a vele szemközt álló Federal Hall National Memorialt. Az utca nevének eredetét illetően számos elképzelés kapott napvilágot: 1. a holland telepesektől kapta a „de Waal Straat” nevet, mert a közeli New Amsterdamban egy fal védte a területet; 2. elképzelés szerint a Wall nevet, az ott lakó Vallonokról kapta, és a „Wall” a „Wallons” szó rövidítése. A 18. századtól kezdődően indult be az élet ezen a környéken, amikor a kereskedők ezt a terepet választották az értékesítés színteréül. Innen pedig egyenesen következett, hogy  1792-ben a kereskedők szövetsége aláírta a Buttonwood Megállapodást, amely a new yorki tőzsde alapításának tulajdonítható.  Ezek után kezdődött meg a negyed kiépítése.


“I think New York is not the cultural center of America, but the business and administrative center of American culture”. Saul Bellow

A Broadway és a Wall Street sarkán található a Trinity Church. Mármint a 3. Trinity Church. Ugyanis az eredeti, 1698-ban épült templom egy tűzvészben porig égett, majd a másodikat egy hatalmas havazás következtében összeomlott. A jelenleg álló épületet, az eredeti(k) mintájára építették újra, ezért mondható az, hogy ez az egyik legrégebbi templom Manhattanben.

Kicsit távolabb, pár tömbnyire található a Wall Streettől a Ground Zero emlékmű, az új-épülő World Trade Center felhőkarcolók, valamint a WTC múzeum is. A felhőkarcolókról annyit, hogy az eredeti két torony helyett négy újat fognak felhúzni a következő években. A legmagasabb torony elérte a végleges magasságát, amellyel a legmagasabb épület lesz Manhattanben. A tetejére - úgy mint a régi tornyon - kilátót terveznek, amellyel végre Lower Mahattanre is kilátása lesz a turistáknak. Ha már WTC, akkor itt megemlíteném a tapasztalataimat 9/11-el kapcsolatban. A cégnek, akinek dolgozom, annak a new yorki irodája korábban a WTC épületében volt található, és a főnököm 2001-ben ott dolgozott. Szerencséjére épp azon a keddi napon tárgyaláson volt az egyik ügyfélnél. Így neki nem esett baja, de az óta, szeptember 11.-én nem dolgozik.



8. Brooklyn Heights és a Brooklyn Bridge környéke



Ha már Lower Manhattan volt az előző pont, akkor a következőnek természetesen a Brooklyn hídnak kell lennie, mivel kb. 15 perc sétára található a pénzügyi negyedtől.

A közel 500 méteres hídról meseszép látvány tárul elénk az Alsó Manhattani felhőkarcolókról. Ahogy sétálunk át az East River fölött, az 1883-ban befejezett masszív téglapillérek között, kicsit olyan érzés foghatja el az embert mintha egy időutazásban lenne részese. Az időutazásból talán csak a lábunk alatt elsuhanó autók zaja ránt ki a merengésünkből. A robusztus építmény látványa szép, de nekem azért a Lánchíd még mindig jobban tetszik. Ennek a méretei nagyobbak. Ennyi.


Viszont, ha átsétálunk a brooklyni hídfőhöz, akkor onnan még szebb látvány fogad minket. Az öreg híd és a mögötte elterülő épületek olyan kontrasztos látványt nyújtanak, amelyet mindenkinek élőben kell látnia. Sok film helyszínéül szolgál a brooklyni hídfőnél található Empire Fulton Ferry Park, vagy a Brooklyn-, és a Manhattan híd között elterülő Main Street Park is.


A Brooklyn híd manhattani hídfőjénél található a városháza, a városháza és bírósági épületek. A City Hall-ra érdemes pér percet szánni, mert maga az épület is egyedi a maga 18. századi stílusával, valamint a kertjében is elvonulhatunk a város zajától.


Nos, akkor térjünk át a brooklyni oldalra megint. Ahogy átérünk az East River keleti oldalára, azonnal észrevehetjük, hogy egy egészen más városrészbe érkeztünk. A híd lábánál ugyanis nagyon sok fekete ember lakik. Így az utcán is sok árussal lehet találkozni, egészen addig amíg beérkezünk a brooklyni városházához a Borough Hallhoz. (megjegyezném, hogy ezen a környéken lehet olcsó Broadway jegyeket is szerezni). Ha már az árusokat megemlítettem, akkor hozzátenném azt, hogy ezen a téren nyaranta kézműves vásár szokott lenni, ahol egyedi kézzel készített ételekhez hozzájutni. Volt szerencsém kipróbálni egy pékség süteményeit. Érdemes kipróbálni. Drágább, de nem olyan ételeket lehet kapni, mint a helyi „Fornettikben”.


“New York is Babylon : Brooklyn is the truly Holy City.
New York is the city of envy, office work, and hustle;
Brooklyn is the region of homes and happiness….
There is no hope for New Yorkers, for their glory in
Their skyscraping sins; but in Brooklyn there is the wisdom of the lowly.”

Christopher Morley


A Borugh Hall után a Court Str.-en dél felé vettem az irányt, amely a Brooklyn Height főutcája. Több kisebb bolt található itt, érdemes benézni, mert az árak kicsit alacsonyabbak, mint Manhattanben. Pár perc séta után juthatunk el az Atlantic Ave-hoz, amelyről közvetlenül kijuthatunk a nyugati oldalon található dokkokhoz, ahonnan Lower Mahanttan déli oldalát csodálhatjuk meg. Ebben a városrészben számos kis, apró utca van, amelyben érdemes több órát elötleni, mivel a nyugodt, zöld, hangulata azonnal magával tudja ragadni az embert.  Nagyon hangulatos. Nem hiába nevezik Brooklyn Heights Historical Districtnek. Mitől kapta ez a városrész a historical jelzőt?  Habár a legrégebbi épületek Lower Manhattanben találhatóak, de az itt építették épületek sem számítanak fiatalnak hiszen több mint 150 évesek. A környék teli van háromszintes kis házakkal, amelyben egy-egy szint egy apartmannak felel meg. Az épületek előtt szinte mindenhol megtalálható a kis „kertecske”,  illetve az egész környéken több fasor is található, amilyen látványban nem igen van részünk Manhattanben.  A környéket változatosabbá teszi a különböző színekben pompázó téglaépületek, amelynek oldalán ott található e házak elengedhetetlen kelléke a fekete, vas, tűzlépcső… Most biztosan hangosan felnevettél, hogy ezt írom. De komolyan mondom, ezek tényleg hangulatosan néznek ki – egy európai ember számára legalábbis nagy valószínűséggel.


9. Flatiron Building
Vissza Manhattanbe… A Broadway és a 5th Ave sarkán, a Madison Square Park szélén található a város másik jelképe, a Flatiron Building. Egy lapos vasalóra emlékeztető csupán „csak” 20 emeletes épületet 1902-ben adták át, amely korának legmagasabb épülete volt - habár akkoriban a Flatioronon kívül csak egy másik felhőkarcoló tornyosult Manhattanben. Míg régen inkább legénylakások voltak az épületben, addig ma már csak irodák bérlik azt. Az épületet Beaux-Arts stílusban tervezték, amelyben a hagyományos chicagói építészeti stílust követték.


“New York City is a great apartment hotel in which everyone lives and no one is at home.”
 Glenway Wescott

10. Times Square és környéke


Sok filmeben mutogatják, ezért nagy elvárása lehet az embernek ezzel a térrel kapcsolatban. Valószínűleg e miatt az előzetes elképzelések miatt csalódtam én is egy kicsit a Times Square-ben. A Broadway és a 7th Ave kereszteződésél található 7 tömbnyi hosszúságú területen a legnagyobb az 1 m2-re jutó emberek száma, valamint az 1 m2-re jutó reklámok száma New Yorkban. Igazából megvallva itt nincs nagyon sok minden csak reklámok, főként a Broadway-en vagy az Off-Broadway-en játszott darabok plakátjai, legnagyobb csatornák sorozatainak promói mennek a hatalmas kijelzőkön. A lényeg, hogy folyamatos mozgás látható a az épületek falán. Nappal nem is olyan érdekes, viszont esti kivilágításban ezek a villódzó fények megváltoztathatják a véleményünket.

A tér déli részén található a Szilveszteri bulik középpontjában található „labda”, amit az év utolsó pillanataiban eresztenek alá, és amikor eléri a 2013-as táblát akkor tudjuk, hogy megkezdődött az új év. Egyébkét a labda és az évszám nem csak Szilveszterkor van ott, hanem egész évben.
Az északi végén a Duffy Square-n hatalmas tömegek szoktak várni a Last Minute Broadway jegyekre. Komolyan. Képesek akár 3-4 órát is várni a kacskaringózó sorokban, hogy jegyet kapjanak az esti előadásra. Itt említeném meg, hogy mennyibe is kerülnek azok a bizonyos jegyek. Jegyek ára természetesen attól függ, hogy Broadway, vagy Off-Broadway előadásokra szeretnék bejutni. A Broadway jegyek, a híresebb előadásokra kb. $70-80-ért találnak gazdára. Viszont mint ahogy korábban említettem lehet Last Minute jegyeket olcsóbban venni Brooklynban is, és ott nem kell olyan hosszasan sorba állni mint a Times Square-n.


“New York is large, glamorous, easy-going, kindly and incurious, but above all it is a crucible - because it is large enough to be incurious.” Ford Madox Ford

Ha már a Times Square környékén járunk, akkor megemlíteném, hogy a déli végén a 42nd Str.-en található a Madame Tussauds, ha valaki úgy gondolná, hogy a hírességek viasszobrai között szeretne eltölteni pár órát. Gondoljuk át rendesen, mivel elég drága belépő.

Ha már a Times Square déli részén vagyunk akkor érdemes legyalogolni a 34th Str.-re (metróval csak 1 megálló) a Madison Square Gardenhez. A Kniks otthonául szolgáló épület kívülről nem nevezhető kifejezetten szépnek. Sőt, valójában egy kerek betonkolosszus. Az élmény bent vár ránk. Habár a Kniks meccseire igencsak borsos belépőt kell fizetnünk - $100 körül van a legolcsóbb jegy. Viszont nem csak kosárlabda meccseket rendeznek itt, hanem koncerteket is. Amikor itt jártunk, akkor pont egy ilyen eseménybe botlottunk bele. A Madison előtt beszéltünk meg találkozót a barátainkkal, így nagy boldogan érkeztünk az épület elé. Egy perc sem telt el, mire furcsán éreztük magunkat. Éreztük, hogy valami nem stimmel. Miután körbenéztünk rájöttünk, hogy az átlagéletkor kb. 12 év, mindenki lány, és mindegyikük torkaszakadtából visít. Majd hirtelen megláttuk a feliratokat a lányok pólóin: Bieber. Ó-jaj. Sajnos nem volt menekvésünk, mivel itt beszéltük meg a találkozót. Ez alatt a közel öt perc alatt, láttunk az MTV kamerái előtt síró fiatalokat, hatalmas I love Bieber-es transzparenseket hordozó lányokat, ja és nem említve, hogy mindegyikük egy szál pólóban volt, míg mi sapkában, kabátban reszkettünk a hidegben. Biztos fűti őket a szerelem…

Mivel ennek a blokknak a Times Square és környéke címet adtam, ezért itt szeretnék megemlíteni egy a Hudson folyó partján álló Intrepid múzeumot. A Times Square-től kb. 15 perc alatt ki tudunk ide gyalogolni, ha 47th Str.-en nyugat felé megyünk. Az Intrepid múzeum a haditengerészet és a repülés szerelmeseinek fog nagyon tetszeni. Ezen az átalakított repülőgép-hordozó anyahajón be tudjuk járni a legfontosabb helységeket (híd, hangár, rádiós szoba, eligazító szoba stb…), valamint a hangárban és a fedélzeten repülőgép kiállításban vehetünk részt, F14-es Tomcat-től kezdve van itt a 60-as évek vadászrepülőgépeiig minden. Az interaktívabb egyének számára pedig ott vannak a szimulátorok is, amelyekkel megtapasztalhatjuk milyen a több G-s gyorsulás, hirtelen irányváltás, dugóhúzó egy vadászgépben ülve.

Az anyahajó mellett még van itt egy kiállított Concorde, egy a második világháborúban szolgált tengeralattjáró is. Az Intrepid mellett fel lehet ki lehet próbálni a „Beast” motorcsónakos városnézést (a város számos más pontján is fel lehet szállni). $27-ért, egy 45 mérfölddel haladó motorcsónakra válthatunk jegyet, ami 30 perc alatt megkerüli Manhattant.


Ha már városnézések, akkor itt van a többi opciónk is:
Helicopter Tour: $180-ért, egy 15 perces túrát tehetünk a város felett. Ha nem Newark-on szállt le a gépünk, akkor szerintem érdemes összespórolni ezt az összeget, mert meseszép látványban lehet részünk.

New York seightseeing tour: $119-ba kerül pl. a Freestyle Tour (3 napig érvényes), azaz, hogy bármelyik részén fel és le szállhatunk a double decker-ről. Ebben az árban 3 db múzeumi belépő is benne van.

11.  Washington Arch

A Greenwich Village szívében található diadalív számos filmben megjelenik, mint a város egyik jelképe.  Az eredeti diadalívet helyi üzletemberek építették fel barátaik adományaiból George Washington elnökké avatásának 100. évfordulójára (1889). Az eredeti, ideiglenes emlékmű fából készült, de az emlékmű olyan népszerűvé vállt a lakosok körében, hogy néhány évvel később átépítették kőből, amelyhez az északi oldalára kettő Washington szobrot is emeltek.


Ha már itt jártunk akkor nem hagytuk ki a „Jóbarátok” házat sem (Bedford Str. és a Grove Str. sarkán), ami  nagyon közel esik a Washington Square-hez. Női útitársamnak köszönhetően Sarah Jessica Parker leghíresebb alakításának apartmanját sem hagytuk ki. Carrie Bradshaw lakása is ezen a környéken van, pontosabban a Perry Str. 60 alatt. Ami vicces, mert annyian készítenek róla képet, hogy le van zárva az ajtó előtti terület. Ha már Sex and the City, akkor a fanoknak megemlíteném, hogy van külön Sex and the City városnézés, ahol a fontosabb sorozatbeli helyszínekre visznek el.


12. ENSZ székház

A 1st Ave, és 46th Str. sarkánál található - a Chrysler épülethez nagyon közel -, egy magyarországi tömblakásra emlékeztető épület. Tudni érdemes, hogy a hosszú sorok és a részletes biztonsági átvilágítás miatt kb. 30 percet kell sorban állnunk. Ami new yorki viszonylatban átlagosnak mondható. Amit túlesünk a biztonsági átvilágításon nemzetközi fenségterületre lépünk, mivel ez az épületet az ENSZ összes tagállama egyenlő mértékben birtokolja. Itt betekintést nyerhetünk a szervezet működésébe, ahol megtekinthetjük a tárgyalások színhelyéül szolgáló „General Assembly Hall”-t, számos kiállítást, amely a szervezet humanitárius eredményeit hivatott bemutatni, természetesen e mellett hozzáférhetünk archív felvételekhez a szervezet történelmi pillanatairól.

13. Upper East Side - Upper West Side

Számomra érdekesebb volt a felső nyugati oldal, mint a keleti. A nyugati oldalon, a Central Park észak-nyugati sarkától nem messze van a például a Columbia egyetem, melynek területére szabad bejárás van. A régi épületek közötti zöld területek nekem nagyon megtetszettek, de a Yale még mindig hangulatosabb. El is kezdtük összehasonlítani a két egyetemet, és arra jutottunk, hogy a Columbia legfőbb előnye az, hogy benn található a városban, és itt nagyobb élet van, mint New Havenben. Íme egy-két kép a campusról:


A Columbia mellett található a Morning Park, aminek a széléről, a szintkülönbség miatt jó rálátásunk nyílik felső Mahattanre. Innen csupán csak pár tömbnyire délre folytattuk utunkat, ahol a Cathedral School of St. John the Divine katedrális található. Ami a legfontosabb - magyar  szempontból -, hogy a katedrálissal szemben található a Hungarian Pastry Shop, ahol magyar sütiket, édességeket, pl. rétest lehet kapni. Nagyon nagy tömeg volt, amikor odaértünk, alig tudtunk asztalt találni magunknak. A rétes, amit ettünk az nem egészen olyan volt mint az otthoni, de mégis legalább valamilyen hazai ízvilághoz jutottunk. Ha már a magyar dolgokat megemlítettem. Queensben van egy európai bolt, ahol lehet például Pick szalámit, vagy Milka csokit venni :) Gyorsan be is vásároltunk a szalámiból, amit két étkezés alatt  gyorsan be is faltunk, annyira hiányzott a kis hazai... Sajnos túró rudi nem kapható ebben a boltban. Ahhoz ki kell menni Far Rockwaytől még keletebbre, ami kb. 2 órányira van Manhattantől.


Röviden még egy kicsit az Upper East Side-ról.  Elég nagy területet sikerült itt bejárnom, a 88th Str – 92nd Str, és a 5th Ave – 1st Ave közötti területet. Nekem a leginkább a keleti részén található Carl Schurz Park tetszett, talán azért is mert innen remek kilátás nyílik Quennsre és a Roosevelt Island-ra. A park északi oldalán a Gracie Mansion található, amely a new yorki polgármesterek szállása volt.
Útitársam is nagyon szeretett volna ellátogatni erre a városrészre is - de idő hiányában neki ez kimaradt -, mivel a kedvenc sorozatában sokszor említik ez a városrészt. Meg kell, hogy mondjam az utunk végére már tiszta profi lettem a Gossip Girllel kapcsolatban, mivel minden egyes helyen ahol jártunk, útitársam részletesen elmesélte, hogy Ed Westwick és Leighton Meester mit csinált az adott helyen. :)

15. Moma (Modern Museum of Art)


Egy múzeumról is hadd írjak röviden. Szerencsénk volt, mivel péntekente ingyenes a belépés. Ilyen akciók gyakran vannak New Yorkban. Például minden hónap első hétvégéjén a Bank of America kártya tulajdonosok ingyen mehetnek be a legtöbb múzeumba.  Az egyik legnagyobb élményünk itt a  Garage Sale volt. Az Amerikában népszerű házi vásárt rendezett a Moma is. Hosszú sorban állás után be is léphettünk a vásár területére, ahol sok kis aprósághoz hozzá tudunk jutni, csekély összegért. Vissza is kellett fogni magunkat, hiszen korlátozott hellyel rendelkeztünk a bőröndjeinkben... :(
A 6 szintes épületben minden szinten különböző stílusokat mutatnak be, az építészettől kezdve a modern szobrászatig. A múzeum legértékesebb darabja közé tartozik az Edvard Munch által festett, az expresszionizmus legfelkapottabb festménye: a Sikoly.

16. Tribeca, SoHo

Röviden erről a két városrészről is, mert ezekre is érdemes pár órát szánni, hogy bejárjuk a környéket, galériákba járjunk vagy éppen, hogy bulizzunk itt egyet. Tribeca-ban, ami a Triangle Beneth Canal Street rövidítése hangulatos éttermeket találhatunk a galériák alatt. „Nevezetesség”  a vársorészben a Szellemírtók  főhadiszállása, ami valójában egy tűzoltóállomás.
Nemcsak New Yorkban van SoHo, de ez egy kicsit más miért kapta a nevét mint máshol. Maga a SoHo név  a South Houdson Str. rövidítése. Itt is olyan légkör fogad minket, mint Tribecaban. Ezt a területet is, a galériák és a művészek uralják.


17. Meatpacking District  - és a new yorki bulink
Végül, de nem utolsó sorban az éjszaki élet. New Yorkban, hasonló tapasztalatokat szereztünk, mint Miamiban.  Hosszú sorban állás, után lehet csak bejutni a helyekre. Na de kezdjük az elején.  A barátaink azt javasolták, hogy a Meatpacking Districtbe menjünk el bulizni, mert ott ismernek több helyet is, és ha nem jönne be az egyik hely, akkor nagyon könnyedén át tudnunk menni egy másikba. A Highland Park mellett találkoztunk, és még jó hogy több helyet ismernek, mert az eredetileg kiszemelt szórakozóhelyen épp egy zártkörű esemény volt, úgyhogy kénytelenek voltunk egy másik Club felé venni az irányt. Egy szempont miatt ez még jobb is volt mint az előző hely: egy felhőkarcoló 18. emeletén volt, és tökéletes kilátás volt a belvárosra és Lower Manhattanre. A helyen Amerikában szokásos opciók közül lehet választani: akkor ülhetsz csak el az asztalhoz, ha veszel egy üveg alkoholt, ami jelen esetben $400 lett volna. Ezt a lehetőséget most kihagytuk és így kihagytuk, hogy a kényelmes kanapékban csodáljuk a várost. Egy kis alapozás után elindultunk a következő kiszemelt helyre, amelyre végül nem jutottunk el, mert egy promóter sráccal összefutottunk az utcán, aki azonnal kapott az alkalmon és bejuttatott minket a Kiss & Fly nevű clubba. Megjegyezném, hogy ezáltal, hogy ő vitt be minket, kaptunk ingyen asztalt, és mellé sok-sok ingyen nedűt is. Ennek tükrében nem is kell részleteznem, hogy az este igen csak jól sikerült. Sajnos nem is bírtunk nagyon sokáig, mert egész nap gyalogoltunk és várost néztünk, ill. másnap reggel utaztunk át New Havenbe.
“There is something in the New York air that makes sleep useless.”
Simone De Beauvoir
  
Röviden és tömören ennyi  New York :) Véleményem szerint legalább 6-7 teljes nap kell, hogy a fent és a korábbi bejegyzésben említett összes látnivalót nyugodtan meg tudjuk nézni. De ez közel sem elegendő. Főnököm véleménye szerint, aki 4 évig élt ott, ennyi idő alatt sem sikerült kiismernie teljesen a várost.

És még számos helyet ki is hagytunk a városból, aminek különleges hangulata van:
Chinatown, Little Italy, Yankee Stadion, Staten Island, Coney Island, Bryant Park nem is említve a sok-sok egyedi igényeket kielégítő múzeumot. Alig várom, hogy újra láthassam az alábbi feliratot:




2012. december 26., szerda

Christmas Partys

Boldog Karácsonyt mindenkinek!

Meleg ide, magas páratartalom oda, az ünnepi szezon Miamiba is megérkezett. Hideg és hó nélkül nem könnyű átérezni a Karácsonyi hangulatot. De az ünnep tagadhatatlanul megérkezett. Le sem lehetne tagadni, mert beindultak a Karácsonnyal kapcsolatos események a környezetünkben. Igen, többes számban, mivel már három karácsonyi ünnepségben voltunk, ami a céghez kapcsolódik. Igazából egy piramis szintjeihez hasonlíthatnám: voltunk az irodaház által szervezet karácsonyi ebéden, majd a cég által rendezett karácsonyi bulin, majd a latin-amerikai team által rendezett vacsorán. Ezek után már csak az egyéni személyes karácsony marad hátra… ezek után már sok is lesz a karácsonyból…  Miben tértek el ezek az otthoni üzleti karácsonyi ünnepségektől?
Az irodaház, amelyikben a cégünk bérli az irodákat, meghívott mindenkit -aki itt dolgozik- egy karácsonyi ebédre, amely az irodaház földszintjén került megrendezésre. Valójában ez egy hatalmas svédasztalos büfé volt, ahol hideg ételektől kezdve, az olaszételeken keresztül, a desszertekig mindenből lehetett választani. Nagyon széles volt a kínálat. Hangulatosnak hangulatos volt, de nem volt köze a karácsonyi hangulathoz. Az irodaépület földszintjén lévő szökőkút köré építették fel a pultokat, illetve az asztalokat.
Ha a piramisban egy szinttel feljebb megyünk, akkor érkezünk el a céges bulihoz. Amerikában ezek nem olyan hosszú időintervallumra nyúlnak, mint Magyarországon. Míg otthon általában egy esti időpontra teszik a mulatozást, így a buli hajnalig is tarthat. Itt viszont – a hivatalos – bulit délutánra időzítik, és mindösszesen 4-5 órát tart. Miért? Azért mert itt a cégeknek nagyon kell vigyázni arra, hogy ne pereljék be őket semmiért, mert Amerikában mindenki-mindenkit beperel. Így a cégek inkább rövidebbre fogják a bulikat, hogy az illuminált állapotban lévő alkalmazottak ne tudjanak olyan helyzetet előidézni, amely a társaságot rossz színben tüntetné fel. Ez nem azt jelenti, hogy egyáltalán nincs alkohol a partyn, sőt ellenkezőleg. Nálunk, az érkezéskor mindenki kapott két jegyet: az egyik 1 db ingyen fogyasztásra jogosított fel a bárban, a másik pedig a sorsolásban való részvételre volt használható. A sorsolás! Ezt nagyon gyakran játsszák. Nem csak partyn, de még a mindennapos céges életben is! Az itt töltött rövid időszak alatt már többször tapasztaltam, hogy pl.: focimeccs jegyeket lehet nyerni. Nos, itt a karácsonyi partyn, vagy 10-12 hatalmas összegű ajándékot sorsoltak ki a megjelentek között. Miket értek hatalmas összegű ajándék alatt? Tv-k, fényképezőgépek, golf alkalmak, vacsorák, stb... Nem is rossz bónusz az embereknek az év végén, ha egy 100 cm-es LED TV-t nyersz a Karácsonyi Partyn, nem?

Természetesen a bulinak témája volt, ami Miamihoz dukálva „Tropical Chic Attire” néven futott. Ez nem csak öltözködésben, de az esemény több pontján is megjelent.  A legmeglepőbb számomra az volt, amikor hivatalos táncosok jelentek meg a bulin. Ha már Tropical Chic Attire sítlus, akkor a táncosok is úgy voltak beöltözve, mint akik épp a Rio-i karneválról érkeztek volna. Egyébként a táncosokat jó ötletnek tartom, mivel nem engedték, hogy a hangulat leüljön egy percre sem. A buli rövidségét ellensúlyozza, hogy állandóan történt valami, így nem unatkoztunk. Utána pedig úgyis lehet afterezni, aki akar :)


Lépjünk egy szinttel feljebb a piramisban, a teames karácsonyi party. Főnökünk meghívott magához vacsorára. Ezt valójában állófogadásként lehet definiálni, étel-ital az asztalon, és így lehetőség nyílt a kollegák még jobban való megismerésére. Ezen az estén is különleges élményben lehetett részünk, mivel nem hagyományos módon ajándékoztuk meg egymást. Mindenki vett valamilyen ajándékot egy megadott limiten belül, de nem tudtuk, hogy kinek vesszük azt. A becsomagolt ajándékokat egy kupacba raktuk, majd valaki kiválasztott egy csomagot a kupacból. A következő embernek 2 lehetősége volt: vagy választ egy ajándékot a kupacból, vagy ha teszik neki a korábban kihúzott ajándékok közül valamelyik, akkor egyszerűen kérheti a másikat, hogy adja oda neki azt. Akinél ajándék cserélt gazdát, annak újat kell húzni a kupacból. Egy szabály van csak: az ajándék csak háromszor cserélhető. Ezen az ajándékozáson felül egy meglepetésben volt részünk, mivel a főnökök készültek egy másik ajándékkal is, amihez csak egy vetélkedőben kellett részt venni. A játék arról szólt, hogy minden fordulóban feltettek egy kérdést, és meg kellett tippelni a pontos választ, és aki a legtávolabb volt a pontos választól, az kiesett a körben.

Nos, ennyi karácsonyi buli után már csak az egyéni Karácsonyozás volt határa, nem máshol, mint Chicacogban. De ezt részletesebben majd csak a következő bejegyzésben.

Még egyszer, mindenkinek békés, szeretetben gazdag ünnepeket kívánok!

2012. december 18., kedd

New York

Liberty City, 1. rész


Ez most egy egyedi bejegyzés lesz. Több okból kifolyólag: 1. New Yorkot senkinek sem kell külön bemutatni; 2. Sokan már voltunk is itt; 3. A képek magukért beszélnek; 4. Olyan helyzetben vagyok, hogy nyáron és télen is járhattam New Yorkban, így arra gondoltam, hogy egy összehasonlítást fogok készíteni a városról, hogy milyen hangulata van a télen, és milyen a nagy melegben.
Annyi minden van a városban, és annyi mindenről lehet mesélni, hogy inkább kettészedtem a bejegyzést. 
Íme az 1. rész:

„I'm going to show you the real New York - witty, smart, and international - like any metropolis. Tell me this: where in Europe can you find old Hungary, old Russia, old France, old Italy? In Europe you're trying to copy America, you're almost American. But here you'll find Europeans who immigrated a hundred years ago - and we haven't spoiled them. Oh, Gio! You must see why I love New York. Because the whole world's in New York… „Oriana Fallaci

Aki még nem járt itt – de terveznek ellátogatni a Nagy Almába -, annak egy-két hasznos tanács az utazáshoz!  Az a  vicces, hogy főnökünk is sok-sok tanáccsal akarta ellátni indulás előtt, mert amint jeleztük neki, hogy New Yorkba akarunk utazni azonnal bele is vetette magát a mesélésbe munkaidő alatt. Sőt! Amikor rákérdeztünk, hogy nincs valamilyen sürgős munka, arra azt válaszolta, hogy “No, no… New York is more important than work” Latin-amerikai gondolkodásmód… :)

Hogyan jussunk be a városba?

New Yorknak három reptere van: Newark, La Guardia, és a Kennedy. A nemzetközi járatok a JFK-re érkeznek, így ha Magyarországról jövünk akkor mindenképpen innen vegyük figyelembe az a közlekedési lehetőségeket! A La Guardia és a Newark leginkább csak belföldi forgalmat biztosít, de mellettük JFK is fogad belföldi járatokat. Az, hogy melyik reptérre érkezel a belföldi járatok között az attól függ, hogy melyik légitársaságot választod. A kis fapados társaságok mennek a kisebb repterekre (pl.: Spirit).

Taxi: JFK-ről $70-80-os fix tarifával viszik be Manhattanbe az utasokat a buzgó, ámde vezetni alig tudó külföldi sofőrök. Ami elég drágának mondható, ha figyelembe vesszük a többi lehetőséget.

Shuttle: Lehet előre rendelni a neten, de a reptéren is könnyedén találunk, amelyek fejenkénti $20 kifizetése után bevisznek a városba. Viszont figyelni kell, hogy melyik társaságot választjuk, mert vannak olyan társaságok kifejezetten egy-egy városrészbe szállítanak csak, de ha jó fej a sofőr, akkor talán le is lehet beszélni vele. Konkrét példa: tavalyi és az idei utazásom között, hogy mindkét esetben Queensbe és Manhattanbe vettük igénybe a szolgáltatást, míg a tavalyi esetben a sofőr nagyon kedvesnek bizonyult, gond és felár nélkül kitért Queensbe, addig az idén a társaságok hajthatatlanok volt, és nem akartak elvinni minket a két különböző városrészbe. Így maradt a tömegközlekedés.

Tömegközlekedés: Amerikában két város van, ahol nincs szükséged autóra. New York és Chicago, mivel ebben a két városban olcsó, és megbízható a tömegközlekedés. Viszont bárhol máshol nagyon is szükség van rá, mert A-ból B-be egyszerűen nem lehet eljutni. Komolyan. Nem olyan nagy túlzás, ha azt mondom, hogy az amerikaiak még a WC-re is kocsival járnak. Egy rövid story ezzel kapcsolódóan:

Helyszín: Miami, ebédidő.
Nagy születésnapi ebédhez készült a team, úgyhogy elhatároztuk, hogy a közeli 2 tömbnyire lévő étterembe megyünk ünnepelni. Már indulni készültünk, amikor leesett, hogy a kollegák kocsival szándékoznak menni. De nem ilyen egyszerű ez a móka! A 10.-röl lelifteztünk a hallba, ahol vártunk a másik liftre, ami parkolóba visz fel. Így fellifteztünk a 8.-ra. Kocsiba be, szép lassan, körbe-körbe legurultunk a földszintre, majd a 2 tömbnyi utat, a dugóban töltöttük. Így az effektív 10 perces gyalogutat, legalább 25-30 perc alatt tettük meg. Ha a lustaság fájna…
Nos, visszatérve a NY-i tömegközlekedésre. A reptérről egy reptéri “kisvonat” visz ki a legközelebbi metrómegállókhoz, $5 kifizetése után. Alapfelállásban két opciója van az utazónak. “Jamaica Station” Queensben, és “Howard Beach Station” Brooklynban. NY-ban a metrók elnevezésénél szinte minden karaktert igénybe vettek: 1-7, A-Z. (...és mi 4 metróvonalt sem tudunk megépíteni!) E mellett figyelni kell arra, hogy mire szállunk fel, mivel van Local és Express vonat (az utóbbi változó sűrűséggel, de kb 6-7 megállóként áll meg). Itt kezdeném meg az összehasonlításomat. Előző évben Brooklyn felöl érkeztem a reptérre, de idén sajnos ez nem volt opció, mert Sandy tombolása miatt nem tudtunk használni ezt a járatot. De ezzel a vonallal (“A”) kevesebb, mint másfél óra alatt ki lehet érni a Manhattan szívéből, jelen estemben a Penn Station-től. A Queens-i vonal több szempontból jobb. Több vonal jár erre (E,J,Z) és számos vonalra is könnyebb az átszállás, és több az Express vonat, mint a Brooklyni vonalon. A metrók non-stop járnak, éjjel kb. 30 perces gyakorisággal. De a lényeg, hogy éjjel sem kell taxizni.

Hova foglaljunk szállást?

Igazából, ha Manhattanben nézünk szállást magunknak azzal nem lőhetünk mellé. Bár ott is vigyázni kell a túl északi, észak-nyugati környékkel, nehogy véletlenül Harlemben találjunk szállást magunknak. Manhattan drágább, mint a többi városrész, de nagyobb élet van itt, és a Clubbok, a látványosságok csupán csak egy karnyújtásra vannak…

Mint említettem egy korábbi bejegyzésben az amerikai városok többsége a sakktábla elrendeződést követi, így  van ez New Yorkban is, amelyben az észak-déli utcák az Avenuek, míg a kelet-nyugatiak a Streetek. Nagyon könnyű tájékozódni. A Streetek számozása délről észak felé nőnek (a Washington Square-nél kezdődik), míg az Avenue-k az East River-től kezdődnek és a Hudson River felé nőnek.

Nos, akkor térjünk át az élménybeszámolókra. Hogy mit érdemes és ezek közül nekünk mit sikerült megnéznünk az alábbi felsorolás részletezi (nem fontossági sorrendben – csupán olyanban ahogy eszembe jutottak). Ha nagyon sok mindent meg akarunk nézni, akkor érdemes New York Pass-ot venni, mivel a belépőjegyek nagy részét meg lehet spórolni, és számos esetben is ki tudjuk kerülni vele a nagy  sort – és 40 perc helyett csak 20 percet kell várni :)

“Each man reads his own meaning into New York.” Meyer Berger

1. A személyes kedvencem: Central Park


Most felmerülhet az olvasóban a kérdés: miért pont egy park a kedvencem? Vidéki gyerekként imádom a természetet, viszont e mellett nagyon különleges látványt nyújtanak a park mellett álló felhőkarcolók is. Ez teszi számomra igazán különlegessé ezt a területet. Ha magad elé nézel, akkor úgy érzed mintha kinn lennél a természetben – messze a város zajától -, viszont ha egy kicsit is felemeled a fejed, akkor meglátod a temérdek felhőkarcolót. Ettől lesz olyan ellentétes, és különleges a park.
Magamban elneveztem ezerarcú parknak. Miért?


Mivel a 4 km hosszú és 800 méter széles parkban annyi mindent kialakított Federick Law Omsted és Calvert Vaux tervezőpáros, ami nemcsak 1873-ban – az átadás évében számított remekműnek -, hanem a 21. században is. A park fenntartásának költségeinek több mint a 80%-át egy non-profit szervezet állja, amelynek éves szintű összege, több mint 37 millió dollár. A parknak saját rendőrsége van, ami miatt biztonságosnak mondható sötétedés után is a parkban tartózkodni – de ez főképp a déli részekre vonatkozik. A park hivatalosan hajnali 2-ig van nyitva.

Azon gondolkodtam, hogyha csak felsorolnám a CP-ben található látványosságokat azzal is megtelne egy negyed oldal, úgyhogy megpróbáltam szelektálni. Szóval, hol kezdjem? Talán induljunk el a park dél-nyugati oldalából, a 8th Ave és az 59th Str. sarkán található a Columbus Circle-n található földgömbtől. A földgömböt egy olasz tervező munkája, amelyet Amerika felfedezésének 400. évfordulójára és annak évében adtak át. 2005-ben végezek a területen egy nagyobb renoválást, melynek eredményeképp került a szökőkút a körforgalom közepére. A Colombus Cirlce környékén több irányba is elindulhatunk: ha a Broadway felé folytatjuk utunkat, akkor három tömbnyire találjuk Lincoln Centert, ahol a művészetek kedvelői fognak esti programokat találni maguknak, mivel többek között itt található a New Yorki operaház. Valamint a 63rd Str. és a Broadway sarkán az Empire Hotel (ami talán a női olvasóknak mond valamint).




Ha A Columbus Circle-ből a CP-be indulunk, akkor a déli részen a mesterségesen kialakított sziklák tengerében fogjuk magunkat találni. Ez a park déli részére jellemző, mivel az középső részen a füves pástok tömkelegét találja az utazó. A déli részen több kisebb baseball pálya található, amelyek között kanyarognak a kis utak. Ha kelet felé haladunk, akkor megérkezünk a Lake Pond és a Plaza Hotel környékére. A Plaza Hotel a város legpatinásabb épületei közé tartozik, ahol egy éjszaka eltöltése akár $1500-ba is kerülhet – a taxisofőrünk állítása szerint. E mellett az épület mellett található a Lake Pond, amelynek gyönyörű tükörsima kék felületén a környező épületek tökéletesen tükröződnek – ami miatt a fotósok egyik kedvenc helye. Ettől pár méterre található a télen korcsolyapálya, nyáron pedig vidámpark. Okos az üzemeltető, hiszen így a területen nemcsak szezonális bevételei lesznek… Olyan sok kis apróság van a CP-ben, amiktől érdemes kilátogatni, ilyen például a Lake Pond környékén kialakított épületegyüttes, játszótér, ahol 20-30 sakkos is egyszerre élvezheti a sport szeretetét, a természet lágy ölén.




Visszatérve a Lake Pondhoz. Onnan, ha észak felé indulunk el, akkor érkezünk meg a Central Park sétálóutcájába, amit „The Mall”-nak neveznek. Ezen a sétálóutcán van a legnagyobb tömeg az egész parkban, és e miatt itt van legtöbb árus, utcazenész, és utcai táncos csoport. A sétálóutca északi felé közeledve még egy „előadóterem”(=Naumberg Bandshell) is ki van alakítva, ahol kisebb koncerteket is szoktak tartani. A sétálóutca délkeleti részén van a Central Park egyéni, kis állatkertje, amelyet $18 kifizetése ellenében meg is látogathatunk. Ha már állatkert... Ha New Yorkban igazi nagy állatkertbe akarunk menni, akkor Bronxba kell ellátogatnunk, ahol $17 a belépő és ez sokkalta nagyobb állatvilággal vár minket. A kettő közül Bronxba érdemesebb ellátogatni, és barátaim véleménye szerint egy egész napot is rá lehet szánni.



Visszatérve a Central Parkra, és annak a sétálóutcájára. A sétálóutca északi végén található a Bethesda szökőkút, melyet 1873-ban emeltek a csónakázó tó partjára. Igen, a csónakázó tó... Ez számos filmben megjelenik, a rajta átívelő Bow Bridge-el egyetemben. Nem csalnak nagyot a filmek, ez az a terület a romantikus lelkű párok találkozóhelye. Mindemellett a tó keleti oldaláról tökéletes látvány nyílik a dél Central Park épületekre, valamint a tó északi partján kialakított mesterséges sziklákról szokatlan látvány tárul elénk, a park déli oldalán álló felhőkarcolók látványában.




„The thing that impressed me then as now about New York… was the sharp, and at the same time immense, contrast it showed between the dull and the shrewd, the strong and the weak, the rich and the poor, the wise and the ignorant… the strong, or those who ultimately dominated, were so very strong, and the weak so very, very weak - and so very, very many.” Theodore Dreiser

A tó északi oldalától pár perc sétányira található a Belvedre Castle, amelyet a 1869-ben építettek a Turtle Pond partjára. A kastély kifejezést nem éppen találtam megfelelőnek, mivel ha nekem azt mondják, hogy kastély, akkor én egy hatalmas épületre gondolok. Viszont ez a kastély csupán csak pár teremből álló épület, amelynek a legfőbb funkciója, hogy kiállításoknak adjon otthon, valamint, hogy a tornyából a turisták meseszép képeket készíthessenek az északra elfekvő területekről.


A Belvedre Caslte közvetlen szomszédságában van a Shakespeare Garden, amely a különleges növényvilág kedvelőinek érdemes meglátogatni. Az ezerszínű virágok miatt ez a terület a házasodók egyik kedvenc helye az esküvő megtartására.  A Shakespeare Garden mellett található a Central Park szabadtéri színpada a Delacorte Theatre, ahol viszonylag olcsón - Broadway-hez képest - juthatunk a jegyekhez
.
Ha az csónakázó tótól észak-keleti oldalra indulunk el, akkor érezünk el a Conservatory Water nevű tóhoz(? – inkább kacsaúsztató). Ezt a területet is a filmekből is nagyon ismerhetjük, mivel ide szoktak jönni a családok a (kis)gyerekeikkel. Miért? Itt nagyon sok olyan program várja a szülőket, amellyel a gyerekeknek kedveskedhetnek. Példának okáért ezen a „tavon” rendezik meg a modellhajó versenyeket a kicsik számára, ezért szinte állandó jelleggel láthatunk itt embereket, akik a hatalmas távirányítójukkal a tó közepe felé koncentrálva merednek. De nemcsak e miatt számít ez a terület a gyerekek fellegvárának. A tó mellett két szobor is található az Alice csodaországban valamint a Hans Cristian Andersen Andersen szobor, amelynél minden vasárnap délelőtt meséket olvasnak fel a gyerekeknek.



Sok látnivalónak tűnik, ugye? Pedig még  a park közepéig sem értünk el!


Mint ahogy korábban említettem nagyon nagy területet járhatunk be a Central Parkban. Nekem két egész délutánba telt mire bejártam az egészet. Mit tegyünk, ha kevés időnk van, de mégis szeretnénk felfedezni az egész parkot? Sajnos a második alkalommal mi is ebben a helyzetben voltunk, ezért inkább választottuk a biciklibérlést. A bérlése egy órára $15, amely óránként $5-ral emelkedik. Ez egy nagyon egyszerű, kényelmes valamint a legfontosabb: leggyorsabb módja, hogy bejárjuk a parkot. A „bicikliseket” legkönnyebben a park dél-nyugati sarkán találjuk. 

Nos, akkor folytassuk képzeletbeli sétánkat a park nyugati oldalán…

A nyugati oldalon, a park középmagasságában -a 72. utca sarkán- találjuk a Dakota házat, amely sok híres embernek adott otthont. Többek között Judy Garland is élt itt, de a leghíresebb esemény minden bizonnyal a ház előtt történt 1980-as gyilkosság volt, melynek John Lennon lett az áldozata. Az Imagine nevű emlékhelyet a park Dakota ház közelében lévő bejáratánál találjuk, ahol John Lennon fanok szinte állandó jellggel tartanak prezentációkat Lennon életéről, és annak fontosságáról. Innen nem messze található a Museum of Natural History. Természettudományok kedvelői könnyen megtalálhatják az épületet, mivel a piros metró, 81st Str. megállójából közvetlenül az épület aulájába juthatunk be. Ugyanebben a magasságban, de a CP keleti oldalán található a Metropolitan Museum of Art, azaz ahogy a helyiek nevezik, a MET. Ez múzeum a New York Louvre-ja. A $25-os belépő kifizetése után betekintést nyerhetünk az egyiptomi ereklyéken keresztül, a római és görög régészeti leleteken át, egészen modern és kortárs művészetekig. Aki mindent meg szeretne tekinteni, ajánlott több órát rászánni. Írtam, hogy a két múzeum ugyanabban a magasságban található a park ellentétes oldalain, de mi van a köztes területeken? Tömérdek baseball pálya és hatalmas rétek, amelyeket nemcsak nyáron, de télen is birtokba vesznek a pihenni vágyó new yorkiak.

A 86th és a 96th Str. között terül el a Jacquelinne Kennedy Onassis Reservoir. A név félrevezető, ez csupán egy tó, amely 131 éven keresztül - egészen 1993-ig - a város vázellátását szolgáltatta a 3,800,000 m3-nyi vízkészletével. Ma már csak a parkban található tavak vízellátásért felelős. Ez a tó nagyon népszerű a lakosok körében, mivel futásra, sétálásra kiválóan alkalmas a partján kialakított 2,54 km hosszúságú pálya.  E mellett a partjáról meseszép látvány tárul elénk a városról, mivel ez a tó egy kicsit magasabban fekszik, mint a park déli területei.


A JKO keleti partjáról a nyugati - Upper West Side-i – oldalra meseszép látvány tárul elénk. A látványt leginkább az Eldorádó ház szépsége emeli, amelyet Róth Imre (angolosan: Emery Roth) tervezett. Ez az épület az egyik legdrágább, luxuslakások otthonául szolgál. A 30 emeletes épületből – állítólag – meseszép kilátás nyílik nem csupán a parkra, de Mahattan belvárosára is. Ebben a házban laknak olyan hírességek, mint Alec Baldwin, vagy Micahel J. Fox. Köszönjük, Imre ezt a csodás Art Deco épületet, ami Mahattan egyik legpatinásabb épületévé vált 1931 óta.


A JKO-tól északra egészen más hangulata lesz a parknak. Ennek több oka is van. Ezen a részen kevesebb a turista - Harlemhez közeledve érthető -, viszont itt egy egészen más arca tárul elénk a CP-nek. Ezen a részen több a mesterségesen telepített sziklakert, nincsenek olyan széles utak. Sőt, ami azt illeti itt inkább kisebb ösvények találhatók, amelyekkel kisebb-nagyobb vízesésekhez is lejuthatunk. A park észak-keleti részén található a Harlem Meer. Ezen a részen a parkot, már nem övezik hatalmas felhőkarcolók, a legáltalánosabb amerikai 4-5 emeletes, tűzlépcsős, téglaépületek találhatók ebben a városrészben.

Ami engem illet, a park egyike azon helyeknek, amiket imádok ebben a városban, de az tény, hogy a hírét inkább a médiának és a filmeknek köszönheti, mivel csupán egy mesterségesen kialakított park. Sok kis apróság van itt, amitől megkedveli az ember a helyet. Nem is említettem még, hogy milyen rendezett és tiszta park, valamint különlegessége, hogy a parkban található padok nagy része (még van egy-két szabad) valamilyen személynek van dedikálva. Általában valamilyen pár helyez el emléktáblát a padokra, azzal a szöveggel, hogy ott találkoztak egymással, vagy hogy minden hétvégén oda mennek le pihenni a szabadidejükben... Na, és persze itt vannak a mókusok, akik félelmet nem ismerve, 20 centire szaladgálnak el az emberek előtt.

Összehasonlítva téli és a nyári élményeket – nem meglepő módon – azt kell, hogy mondjam, hogy a parkot inkább nyáron látogassuk meg. Viszont barátaink mesélték, hogy ősszel, a millió színben tündöklő természet meseszép látványt nyújt a látogatók számára.

2. Empire State Building

Senkinek sem kell bemutatni az 5th Ave és a 34th Str. sarkán lévő Homer G. Balcom által tervezett épületet. Az ESB a 381 méteres magasságával jelenleg a legmagasabb épület New Yorkban – ezt a címét fogja elvenni az új Word trade Center első számú tornya. A 102 emeletes épületet a(z első?) gazdasági világválság során kevesebb, mint másfél év alatt húzták föl, mivel próbáltak lépést tartani a 42. utcában épülő Chrysler épülettel. Végül 1931. májusában adták át a monstrumot viszont ez nem az épület, amit ma láthatunk.  Az évtized végén építették fel a kerítést a legfelső kilátóterasznál, mert három hét leforgása alatt öt ember próbálta a mélybe vetni magát az épület tetejéről. 1945. májusában, egy B-25 Mitchell bombázó-repülő csapódott a toronyba, 14 ember halálát okozva. Az utolsó építőkocka – az antenna - 1952-ben került a torony tetejére. Az 1940-es évekig a legtöbb irodának nem akadt bérlője az épületben, ezért aggatták rá az Empty State Building gúnynevet. Az Empire State Building jelenleg a világ 22. legmagasabb épülete, és az államok 3. legmagasabbika.


„New York = Skyscraper national park.” Kurt Vonnegut

Az ESB két szintjén alakítottak ki kilátót a publikum számára: a 86. emelten, illetve a legfelső - 102.-en. A Belépő $25 a 86. emeletre, viszont a legmagasabbról szeretnénk élvezni a város látványát, akkor további $17–árt kell kivennünk a zsebünkből. Az épület reggel 8-tól hajnali 2-ig látogatható, ahonnan véleményem szerint csodálatos kilátás nyílik egész Mahattanre. Innen jobban rá lehet látni a felhőkarcolókra, amelyek este, kivilágítva elképesztő látványt nyújtanak. Így én azt javasolnám, hogy ide mindenképpen este látogassunk el.






Megjegyzés: Ha nyáron érkezünk akkor számítsunk arra, hogy kb. 1 órát kell várnunk arra, hogy feljussunk a torony tetejére (még akkor is ha online előzetesen megvettük a jegyünket). Viszont most télen, egyáltalán nem volt tömeg, kb 10 perc alatt már fenn is voltunk a 86. emeleten. (viszont lehet, hogy ebben közrejátszott az is, hogy vasárnap este 9 volt). Ha New Yorkba látogatunk, akkor a sorban állások rövidítése érdekében érdemes online korábban megvenni a jegyeket!


3. Rockefeller Center


A Rockefeller Center az 5th Ave és a 6th Ave (Ave of the Americas), valamint a 48th És az 51st Str. között elhelyezkedő 19 épületből álló komplexum. A központi épület a 30 Rockefeller Plaza-nál található, amely több forgatókönyv írót megihletett, melynek eredményeképpen jött létre a most 7. évadjában járó 30 Rock nevű sitcom is. Számos látnivaló van itt a környéken, pl. a 30 Rock főbejáratával szemben állítják fel New York karácsonyfáját, melynek lábánál kis korcsolyapályát állítanak fel.  A hangsúly a “kis” szón van, ezért érdemes online előre lefoglalni a jegyet ahhoz, hogy gyorsan át tudja érezni az ember a jegen való siklás örömét. A tér hátsó felén található az aranysárga Prometheus szobor, amely nyári nap sugarában felemeli a puszta betondzsungel szürkeségét.


„New York will be a great place if they ever finish it”. O. Henry


A Rockefeller Center észak-keleti oldalán található a St. Patrik Katedrális az International Building-gel és az Atlas Szoborral szemben, ahova ingyenes belépés. Az épület nagyon kirí a felhőkarcolók közül, de ez nem egyedi Midtownban, hiszen az 5th Ave és a 6th Ave között számos kisebb templomot találhatunk. A St. Patrickben az egyedi a története. Ez a templomot a bevándorlók adományaimból építették fel. 1858-ban kezdtek el építeni, viszont csak 1879-ben adták át a végleges formájában. Érdemes meglátogatni, mivel belülről fantasztikus látványt nyújt még a nem vallásosok számára is.


Ha Rockefeller Center, akkor NBC Store. Itt bármelyik volt NBC-s sorozat vagy show kellékeit meg lehet vásárolni. Vannak itt a Jóbarátokos pólótól kezdve, a Knight Rider-es feliraton át, az Office-os figurákon  keresztül, a Parks and Recreation-os beszólásokig minden, amit egy fanatikus szeretne: póló, bögre, hűtőmágnes, stb.. Akit érdekel, lehet online is rendelni az alábbi oldalon: www.nbcuniversalstore.com

Hamár a nemzeti Tv adóról beszélünk, akkor van itt NBC Studio Tour is, $24-os belépődíj mellett. Minden nap, minden 15. percben indulnak a körbevezetések, bár sajnos nem sorozatgyártás kulisszái mögé tekinthetünk be, hanem az MSNBC, az NBC News rejtelmei közé, illetve a helyi Fábri Show-k (Saturday Night live, Late night with Jimmy Fallon, vagy a Dr. Oz) színfalai mögé. Ezen a programon viszont betekintést nyerhetünk a Tv közvetítések kulisszatitkaiba, vagy akár saját időjárás jelentést vagy Híradót is készíthetünk.

Mint mondtam korábban, úgy írom az érdekességeket, ahogy éppen az eszembe jutnak, és nem a fontossági sorrendben. Így most elérkeztünk ahhoz a ponthoz, amiért kifejezetten érdemes ellátogatni a Rockefeller Centerhez: Top of the Rock. Ez a kilátó elnevezése, ami a 67. és 69. emelet között helyezkedik el. Egy szint zárt, a másik kettő viszont teljesen nyitott. A $25-os belépő kifizetése után csodálhatjuk meg a várost. Mint, ahogy korábban az ESB-nél kifejtettem azt a kilátót estem míg ezt  érdemesebb inkább nappal meglátogatni, mivel innen jobb rálátásunk van Észak-Manhattanre és a Central Parkra, és ezek éjszaka nem nyújtanak olyan különleges látványt mint a belváros az Empire State Building-ről.




A Rockefeller Center észak-nyugati részén található az egyik legnagyobb előadó épület a Radio City Music Hall. Ebben hatalmas volumenű szórakoztató műsorokat szoktak szervezni, mint a Cirque de Soleil, vagy egyéb muzsikás táncos esteket. Majd ettől kettő utcára északra philadelphiai "Love" szobor kicsi mása:


Egy téli különlegesség: a Rockefeller Center észak-keleti részén, az International Buildinggel szemben  van az egyik épület falára elkészített fényjáték. Ebben nem csupán csak az szolgál szórakoztatásul, hogy a fények ide-oda mozognak, hanem ez egy 5 perces kisfilm, amelyet 10 percenként indítanak újra.


4. Chrysler Building


Sajnos ez egy csalódás volt számomra. Félreértés ne essék, kívülről nagyon gyönyörű a 42nd Str. és a Lexington sarkán elhelyezkedő 319 méter magas épület, főleg az éjszakai kivilágításában, viszont kíváncsi voltam rá belülről is. Viszont ha bemegyünk az épületbe, akkor marcona biztonsági őrök fogadnak minket és a „No photos, no camera” mondattal helyre teszik az embert, nehogy már azt gondolja, hogy… Miért ez az óvatosság? Mert ez az épület valójában hatalmas multinacionális cégek székhelye, mint a Blank Rome ügyvédi iroda, vagy az Inter Media Partnes befektető tanácsadó társaság. Tehát a földszinten csupán egy kis emléktábla összegzi az épület történetét. Tehát, ha valaki többet akar megtudni az Art Deco stílusban, William Van Alen által tervezett,  77 emeletes épületről, akkor igenis az interneten kell mélyebb böngészésbe belekezdenie. Ez az épület volt a világ legmagasabb épülete mindösszesen 11 hónapig, amíg 1931-ben be nem fejezték az ESB-t.

„New York has a trip-hammer vitality which drives you insane with restlessness if you have no inner stabilizer.” Henry Miller



Egyelőre ennyi… folytatása következik a további nevezetességekkel és a new yorki partink beszámolójával.